44. „Sekretarz dwóch papieży. Rozmowa z ks. arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim” Krzysztof Tadej

Tadej-Mokrzycki_Sekretarz_m

Tytuł: „Sekretarz dwóch papieży. Rozmowa z ks. arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim”
Autor: Krzysztof Tadej
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 280

„Interesuje mnie, kim jest Mieczysław Mokrzycki. Jedyny w historii świata Polak, który pełnił obowiązki osobistego sekretarza dwóch papieży, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jak to się stało, że młody chłopak z małej wsi na Podkarpaciu znalazł się w centrum wydarzeń Kościoła katolickiego? Jak zmieniło się jego ycie pod wpływem dwóch papieży? I jak wygląda życie za murami Watykanu. Bez telewizyjnych kamer i dziennikarzy.”

Mieczysław Mokrzycki, polski duchowny rzymskokatolicki, przez wiele lat współpracował z papieżem Janem Pawłem II. Po śmierci naszego ukochanego papieża, został także współpracownikiem Benedykta XVI. Obecnie jest Arcybiskupem Metropolitą Lwowskim.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Krzysztofa Tadeja, ksiądz Mokrzycki ukazuje się jako osoba o dobrym sercu, wesoła, ciepła, życzliwa. Jest chętny do rozmowy o swoim życiu, nie tylko u boku papieży. Jednak w niektórych sytuacjach jest zamknięty w sobie, niechętnie udziela odpowiedzi na pytania, przez niektórych mogą być uznane za niewygodne.

W każdym razie, historia ta pokazuje człowieka idealnego, któremu w życiu bardzo wiele udało się osiągnąć. Jest to osoba pokorna, całkowicie oddana Bogu i która zawierza mu całe swoje życie. Nie chce, aby jemu było jak najlepiej – troszczy się o innych.
Jest bardzo zdeterminowany w dążeniu do celu. Walczy o to, aby Kościół katolicki miał racje bytu na Ukrainie.

cats

W ostatnim czasie bardzo często sięgam po książki, filmy czy seriale związane z tematyką Kościelną. Być może jest to związane z tym, że studiuje prawo kanoniczne, przez co bardzo interesuje mnie jak to wygląda od środka. Jak cała ta instytucja działa.

Kiedy zobaczyłam, pośród spisu książek od Wydawnictwa Literackiego, tę oto pozycję, nie mogłam się powstrzymać przed przeczytaniem tego. Nie zawiodłam się. Pochłonęłam tę pozycję w ciągu jednego wieczora.

Jest to ciekawe spojrzenie na funkcjonowanie Kościoła katolickiego, pracy u boku Papieży i innych dostojników kościelnych. Wywiad ten pokazuje, jak można powiedzieć prosty ksiądz, z małego miasteczka na Podkarpaciu dzięki swojej pracy, determinacji i wierze osiągnął bardzo wiele, został zauważony przez najwybitniejszych.

Myślę, że wielu młodych ludzi w życiu nie sięgnęłoby po tę pozycję, jednakże czasami warto jest przeczytać coś innego niż romansidła lub kryminały. Bo to jest opowieść o prawdziwym życiu, które mogłoby się przydarzyć na dobrą sprawę każdemu z nas.

 

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.images

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s