30. „Zamach” Spisek, śledztwo, spowiedź – Jacek Tacik [PRZEDPREMIEROWO]

Tacik_Zamach_m

Tytuł: „Zamach”
Autor: Jacek Tacik
Wydawnictwo: Literackie
Ocena: 8/10

Tutaj nie potrzeba wielu słów, ten zbiór wywiadów z osobami z najbliższego otoczenia św. Jana Pawła II oraz osobami zamieszanymi w zamach na niego, po prostu trzeba przeczytać. Słowa nie wystarczą, aby opisać geniusz tej lektury.

Jan Paweł II, święty Jan Paweł II jest to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Nasz polski człowiek na tak ważnym stanowisku. Mógł zostać aktorem, poetą, pisarzem, pracownikiem w fabryce, mógł nie przeżyć wojny. A jednak Ktoś tak chciał, tak zaplanował, że wybrał drogę w kierunku Niego, a później dzięki swojej ogromnej wiedzy i świadectwu zaszedł tak daleko.

Człowiek niezwykły. Oczytany, elokwentny, charyzmatyczny. Swoim uśmiechem zarażał wszystkich, słowem porywał tłumy. Przetrwał tak trudne czasy, aby zmienić naszą historię, Zapisał się w niej głośnym głoskami i na zawsze przywrócił wśród tych, którzy go słuchali dobroć i wiarę w Boga.

Dzień 13 maja 1981 zapowiadał się dniem jednym z wielu. Spotkania z przywódcami światowymi, naukowcami, uczonymi, audiencje oraz spotkania z wiernymi, modlitwa. Dzień jak co dzień. Jednak gdy koło godziny 17:20 rozległy się wystrzały, a Jan Paweł II upadł na wyciągnięte ręce ks. Stanisława Dziwisza, cały świat zamarł.
Każda sekunda była na wagę złota. Wzrok wszystkich skupił się na Poliklinice Gemelli, gdzie operowany był Papież.

„Jedna ręką strzelała, druga niosła kulę” te słowa powiedział Ojciec Święty po udanej operacji. Jak już wiemy tego dnia przypadała kolejna rocznica objawień Fatimskich, a trzecia tajemnica Fatimska, ogłoszona dopiero przez Papieża Polaka, mówi o śmierci człowieka w bieli (jak potocznie mówi się na papieża). Swoje życie Jan Paweł II zawdzięczał już do końca Pani z Fatimy.

Wokół zamachu na Papieża krąży wiele teorii spiskowych i jest wiele do tej pory nie potwierdzonych faktów, chociażby takich ile oddano strzałów. Świadkowie w swoich relacjach mówią od 2 do 4 wystrzałów. Są także teorie na temat dwóch zamachowców, a nie, jak powszechnie wiadomo o jednym, czyli Mehmecie Ali Agcy.

Jednakże, reporter Jacek Tacik, przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów z osobami, które mogłyby wiedzieć coś na ten temat. Począwszy od sekretarza Jana Pawła II oraz pewnie przyjaciela – ks. Stanisława Dziwisza, a zakończywszy na zamachowcu – Mehmecie Ali Agcy. Nikt nie powiedział, czegoś czego nie było do tej pory już wiadomo.

Tajemnica wokół zamachu na ukochanego Papieża pozostanie pewnie już nigdy nie rozstrzygnięta. Czy ta zmowa milczenia zostanie kiedyś przerwana? Moim zdaniem nie. Ci, którzy są w to zamieszani tajemnicę zabiorą ze sobą do grobu… albo być może już zabrali.

23

Jacek Tacik, jest to, jak dla mnie, autor o niezwykle lekkim, ale zarazem chwytliwym piórem. To w jaki sposób skonstruował całą książkę jest wyśmienite. Dzięki temu, jak zostało to zaprezentowane, mamy możliwość poznać każdego bohatera wywiadu i dowiedzieć się w jakim stopniu był związany z Janem Pawłem II.

Autor porusza w swojej książce niezwykle ważny temat, który od lat jest na ustach całego świata i wszyscy chcą poznać jaka była przyczyna tego zamachu. Ta książka nie podaje nam tej informacji, jednak pozwala nam nakreślić wizję jak wyglądał dzień zamachu, dni po nim oraz śledztwo i jakie pytania pozostały bez odpowiedzi.

Najbardziej poruszająca była część poświęcona rozmowie z kardynałem Dziwiszem. Widać, że piętno zamachu dalej w nim jest i pozostanie do końca. Mam wrażenie, że Sekretarz naszego Papieża w dalszym ciągu ma przed oczami upadającego papieża a w uszach słyszy huk wystrzałów. Również widać to, jak wielkim autorytetem był dla niego Ojciec Święty, a wydaje mi się też, że zarazem byli przyjaciółmi, gdyż Dziwisz trwał przy nim cały czas, w tych najlepszych i najgorszych chwilach.

Historia ta, opowiedziana na nowo przez świadków tego strasznego wydarzenia jest poruszająca, ale też bardzo trzyma w napięciu. Nie da się odłożyć tej książki, bo chce się poznać kto co powie dalej.

Dlatego też, bardzo serdecznie ją Wam polecam. Nie zawiedziecie się.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.

images

Reklamy

2 myśli w temacie “30. „Zamach” Spisek, śledztwo, spowiedź – Jacek Tacik [PRZEDPREMIEROWO]

  1. Lajla_books pisze:

    Recenzja Super Kochana! Jan Paweł II to Wielki i wspaniały człowiek..Chciałabym, żeby tajemnica tego zamachu w końcu została rozwiązana…a po książeczkę bardzo chętnie siegnę i przeczytam, by się dowiedzieć czegoś więcej. Buziaki ; **

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s