28. „Tajemnica Leili” Kooshyar Karimi

Tajemnic.Laili

Tytuł: „Tajemnica Leili”
Autor: Kooshyar Karimi
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ocena: 8/10

„Podążaj za miłością, kiedy Cię wzywa, chociaż jej drogi rudne są i strome. A kiedy obejmie Cię skrzydłami – ulegnij […]”

Nie jedna młoda kobieta w Iranie pragnęłaby zerwać z siebie czador, by móc choć chwilę swobodnie pooddychać. Wtedy jednak świat skończyłby się dla niej, ponieważ ojcowie bądź bracia rozerwaliby ją na strzępy.

W Iranie, kobieta nie musi robić nic skandalicznego, aby zyskać opinię dziwki. Wystarczy, że za często się uśmiecha lub wymienia pozdrowienia z mężczyzną podczas zakupów albo w trakcie wizyt przyjaciół. A za spotykanie się z mężczyzną bądź cudzołóstwo – zostaje ukamienowana.
Matki chronią więc swoje córki, zabraniając im wychodzić i spotykać się. Zmuszają do posłuszeństwa i usługiwania ojcu oraz braciom, wynajdują różne prace domowe. Raz w tygodniu, o ile posłusznie wykonają obowiązki, mogą wyjść do pobliskich sklepów, ale tylko na chwilę.

Jednak nikt nie zabrania tym kobietom marzyć! O kolorowych sukienkach, butach na obcasach,torebkach, spacerach o każdej porze dnia i nocy, czytaniu książek na ławce w parku, nauce oraz o PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI.

Leila, główna bohaterka książki, też miała marzenia. Kochała książki, chciała mieć własną bibliotekę, studiować i pragnęła miłości. Kiedy pewnego razu, wracając z biblioteki gubi książkę „Małego księcia” – pojawia się młody, przystojny mężczyzna, który jej ją zwraca – a ona walcząc z potężnym impulsem, by nie patrzeć mu w oczy (kobieta nie może nawiązywać kontaktu wzrokowego z nieznajomym mężczyzną), już wie, że doświadcza nowego i dziwnego uczucia, które poruszyło na zawsze jej serce.
Mężczyzna również nie pozostaje obojętny jej pięknym oczom – i mówi „mam nadzieję, że znowu Panią tutaj spotkam…”.

I tak, rozwija się wzruszająca historia Leili, która może być historią wielu młodych kobiet, w kraju gdzie miłość staje się przestępstwem.

Losy Leili przeplatają się z historią życia lekarza, który jest zarazem autorem książki. Jako wspaniały narrator, przedstawia również dzieje innych kobiet na tle islamskiego reżimu. To przerażające historie kobiet, zhańbionych w pojęciu innych, które w obawie o swoje życie, za ciążę bez małżeństwa, godzą się na zabiegi, które również mogą je zabić albo popełniają samobójstwa.

Zachęcam do przeczytania tej książki, bo to wzruszająca historia o pragnieniach i tęsknotach wielu irańskich kobiet, które pragną żyć jak inne kobiety na świecie, mieć prawo wyboru, być szanowane i kochane i same móc kochać.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU PRÓSZYŃSKI I S-KA.images

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s