20. Ja razy X…, „Eva Teva i więcej Tev” Kathryn Evans

Tytuł: „Eva Teva i więcej Tev”
Autor: Kathryn Evans
Wydawnictwo: YA!
Ocena: 7,5/10

„Co powinnam zrobić? Jak się zachowywać? Co mówić? Chciałam zapomnieć o wszystkim, choćby na chwilę. Chciałabym żyć normalnie.”

 Co byście zrobili, gdybyście odkryli, że jest więcej Was? Nie chodzi mi tu o to, że ktoś z Was może mieć brata bliźniaka czy siostrę bliźniaczkę – a o to, że żyjecie z dokładnie samym sobą, tylko że młodszą wersją. W takiej sytuacji znalazła się właśnie Teva, czyli 16 wersja Evy. Skomplikowane, czyż nie? Pomyślicie sobie, że to pewnie jakieś dziwadła, wybryki natury. I niestety, istnieje w tym ziarenko prawdy.

Wracając jednak do fabuły, w momencie kiedy „Szesnastka”, czyli Teva rozdziela się od „Piętnastki”, postanawia sobie, że zrobi wszystko aby nie doszło do kolejnego rozdzielenia. Dziewczyna zakłada bloga, na którym publikuje informacje na temat swojej przypadłości i informuje czytelników jak wygląda jej roczne życie do momentu oddzielenia się kolejnej Tevy. W każdym wpisie usilnie prosi kogoś o pomoc. Liczy na to, że ona i jej „siostry” nie są jedynymi osobami, które cierpią na taką przypadłość. Książki i internet nie są dla niej pomocne, bo jedyną chorobą, na którą wskazują jest rak, co w tym przypadku nie jest prawdziwą diagnozą, identyfikacją choroby.

Mimo wszystko dziewczyna stara się prowadzić normalne życie. Spędza czas wraz ze swoją przyjaciółką Maddie i chłopakiem Ollim. Angażuje się w wydarzenia szkolne, jednak wie, że nie może planować swojej przyszłości, z racji tego, że w dniu 17-tych urodzin, zostanie na zawsze zamknięta w domu.

Czy Tevie uda się odnaleźć jakieś lekarstwo na jej przypadłość? Czy uda jej się zmienić los? Czy może pogodzi się ze swoim losem i będzie chciała jak najlepiej przeżyć ten czas, który jej pozostał?


Jak już wcześniej wspomniałam, jest to historia zupełnie inna niż te, które do tej pory czytałam. Opowiada ona o dziewczynie, która nie chce poddać się temu co los jej przyszykował, tylko próbuje zmienić swoją przyszłość. To co mogłoby się wydarzyć za kilanaście lat – nie jest jej pisane, gdyż jak tylko skończy 17 lat, zostanie zamknięta w domu. Nie będzie mogła z niego wyjść, bo społeczeństwo zaszufladkuje ją jako dziwadło.

Jednak Teva, pragnie innej przyszłości, niż tą na które skazane są jej młodsze wersje. Dlatego zakłada bloga i poprzez niego próbuje znaleźć jakąś pomoc. Niestety nie jest łatwo to zrobić.

Dziewczyna musi żyć w kłamstwie, ciągle usprawiedliwać się przed przyjaciółmi dlaczego nie mogą jej odwiedzać. To nie wróży nic dobrego. Jednak nie ma na to rady.

Tevy nie da się nie lubić. Jest zabawna, sympatyczna, dobry materiał na przyjaciółkę. Oprócz tego, dziewczyna pragnie walczyć o swoje, nie daje się zamknąć i odizolować od innych. Pragnie czegoś więcej. Chce rozwijać swoje umiejętności, pasje. Pragnie podzielić się ze światem tym wszystkim co ją spotkało, nie chce być uważana za wybryk natury. Dlatego uważam ją za bardzo silną postać, która walczy ze wszystkim przeciwnościami i dąży do wyznaczonego celu.

Autorka w swojej książce, pod płaszczykiem lekkiej fantastyki, ukazała nam ból, cierpienie, tajemnice te najgłębiej skrywane, brak akceptacji, wstyd. Jest to jedna z książek, która podlega pod gatunek new adult, jednak Evans ukazała fabułę w ciekawy sposób, całkiem inny, niż ten przyjęty przez innych twórców tego gatunku.

Książki mają nas przede wszystkim uczyć, bawić i pozostać w naszej pamięci dość długo. Moim zdaniem, ta książka ma właśnie taki wydźwięk.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU YA.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s