16. 7 niesamowitych kobiet, czyli “Dzisiaj rozmawiamy o Pani” Agnieszki Nabrdalik

Tytuł: „Dzisiaj rozmawiamy o pani”
Autor: Agnieszka Nabrdalik
Wydawnictwo: Literackie
Ocena: 7/10

Każdy z nas kojarzy takie osoby jak wokalistę zespołu Wilki – Roberta Gawlińskiego, kardiochirurga – Zbigniewa Religę, scenarzystę – Allana Starskiego, autora wielu książek i reportaży – Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza – Wiesława Myśliwskiego, fotografa – Chrisa Niedenthala czy muzyka – Włodka Pawlika. Są to bardzo znane osobistości, które przyczyniły się do rozwoju kultury w naszym kraju oraz szerzyły ją poza granice Polski. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się kim są osoby, które spędzają z nimi najwięcej czasu? Osoby, które znają ich na wylot? Osoby, którym powierzają swoje myśli, pragnienia, obawy? Tak, mowa tu o ich wybrankach, żonach, które pozostają w cieniu kariery mężów; o których dokonaniach nie mówimy od tak, a osiągnęły również wiele co ich mężowie.

Pierwszą postacią zaprezentowaną w książce – wywiadzie, jest Monika Gawlińska. To nie tylko żona, matka, powierniczka, ale także menadżerka zespołu „Wilki”. Nikt z nas nie wiedział, o tym, że oprócz tego kobieta uwielbia pisać. Pisze wiersze. Sama nie wiedziałam o tym, ale jednak. Jak widać ludzie, potrafią zaskoczyć.

Kolejną bohaterką jest Alicja Kapuścińska – lekarka. Towarzyszyła mężowi w najtrudniejszych momentach jego życia. Gdy ciężko zachorował rzuciła wszystko i pojechała do odległego kraju, pomóc i wspierać męża, aby przy jej opiece wrócił do zdrowia.

Wacława Myśliwska, jest niespełnioną autorką. Od lat próbuje napisać jeden erotyk. Do tej pory nadal jednak spoczywa on w szufladzie.

Karolina Niedenthal, małżonka fotografa Chrisa Niedenthala. Z wykształcenia germanistka. Zajmowała się w swoim życiu tłumaczeniem tekstów literackich z krajów niemieckojęzycznych.

Kolejną żoną jest Jolanta Pawlik. Tak samo jak Włodek jest muzykiem, kompozytorem. Jest także producentką wielu płyt męża, a przede wszystkim tej, która została uhonorowana prestiżową nagrodą Grammy w 2014 – „Night in Calisia”.

Każdy z nas oglądał film „Bogowie” i słyszał historie o pierwszym przeszczepie serca za sprawą znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Ale mało kto wie, że jego żona Anna, również jej lekarką, tylko że kobieta oddała się pracy naukowej, a nie praktyce lekarskiej. Razem ze swoim zespołem badawczym wprowadziła wiele innowacyjnych metod (na ówczesne czasu) medycznych.

Ostatnią zaprezentowaną postacią jest Wiesława Starska. Jest wybitnym kostiumografem filmowym i teatralnym. Współpracowała przy filmach Andrzeja Wajdy oraz z takimi aktorkami jak Krystyna Janda czy Joanna Trzepiecińska. W swoim dorobku, ma także wiele filmów, przy których współpracowała ze swoim mężem.

Te kobiety łączy wiele, pasja, oddanie i miłość – do swoich mężów i tego co robią.

Bardzo lubię książki biograficzne, a w szczególności te, które są wydane jako wywiad.

Nie jestem może szczególną fanką, męzów tych pań, ale książkę przeczytałam z ogromny zainteresowaniem. Podziwiam takie kobiety, które pomimo ogromnych przeciwności losów, wiecznego braku obecności mężów potrafiły sobie poradzić, wychować dzieci i jeszcze do tego rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jak wiemy czasy, o których mówią kobiety nie były dla nikogo proste. Rzeczywistość powojenna, komuna, wszechobecna bieda, brak towarów pierwszej potrzeby – a one jednak dawały radę. Nie było wtedy telefonów powszechenie dostępnych, tak jak to jest teraz, ani komputerów, a jednak jeśli trzeba było skontakować się z małżonkami, którzy nawet przebywali na innym kontynecie – potrafiły to załatwić. W dzisiejszych czasach, dla nas wydaje się to nie do pomyślenia, żeby nie mieć telefonu czy komputera – bez nich bardzo często się nie ruszamy i nie potrafimy nic załatwić. A tu proszę, dało się? Dało!

Historia tych kobiet pokazuje, że jak się chce coś osiągnąć i coś zrobić to można wiele osiągnąć.

Najbardziej podobała mi się historia Wiesławy Starskiej. Jest to kobieta, która potrafiła zrobić ubrania praktycznie z niczego. Jak trzeba było jakąś część garderoby przygotować tak, żeby wyglądała na starą, spraną i znoszoną – to kobieta potrafiła wymyślić takie rzeczy, żeby wszystko prezentowało się idealnie. Do tego wydaje się niezwykle miła, sympatyczna i pomocna. Nic tylko się zaprzyjaźnić z taką kobietą!

Szczerze, polecam Wam tę pozycję. Jeżeli interesujecie się historią, życiem to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s