16. 7 niesamowitych kobiet, czyli „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” Agnieszki Nabrdalik

Tytuł: „Dzisiaj rozmawiamy o pani”
Autor: Agnieszka Nabrdalik
Wydawnictwo: Literackie
Ocena: 7/10

Każdy z nas kojarzy takie osoby jak wokalistę zespołu Wilki – Roberta Gawlińskiego, kardiochirurga – Zbigniewa Religę, scenarzystę – Allana Starskiego, autora wielu książek i reportaży – Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza – Wiesława Myśliwskiego, fotografa – Chrisa Niedenthala czy muzyka – Włodka Pawlika. Są to bardzo znane osobistości, które przyczyniły się do rozwoju kultury w naszym kraju oraz szerzyły ją poza granice Polski. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się kim są osoby, które spędzają z nimi najwięcej czasu? Osoby, które znają ich na wylot? Osoby, którym powierzają swoje myśli, pragnienia, obawy? Tak, mowa tu o ich wybrankach, żonach, które pozostają w cieniu kariery mężów; o których dokonaniach nie mówimy od tak, a osiągnęły również wiele co ich mężowie.

Pierwszą postacią zaprezentowaną w książce – wywiadzie, jest Monika Gawlińska. To nie tylko żona, matka, powierniczka, ale także menadżerka zespołu „Wilki”. Nikt z nas nie wiedział, o tym, że oprócz tego kobieta uwielbia pisać. Pisze wiersze. Sama nie wiedziałam o tym, ale jednak. Jak widać ludzie, potrafią zaskoczyć.

Kolejną bohaterką jest Alicja Kapuścińska – lekarka. Towarzyszyła mężowi w najtrudniejszych momentach jego życia. Gdy ciężko zachorował rzuciła wszystko i pojechała do odległego kraju, pomóc i wspierać męża, aby przy jej opiece wrócił do zdrowia.

Wacława Myśliwska, jest niespełnioną autorką. Od lat próbuje napisać jeden erotyk. Do tej pory nadal jednak spoczywa on w szufladzie.

Karolina Niedenthal, małżonka fotografa Chrisa Niedenthala. Z wykształcenia germanistka. Zajmowała się w swoim życiu tłumaczeniem tekstów literackich z krajów niemieckojęzycznych.

Kolejną żoną jest Jolanta Pawlik. Tak samo jak Włodek jest muzykiem, kompozytorem. Jest także producentką wielu płyt męża, a przede wszystkim tej, która została uhonorowana prestiżową nagrodą Grammy w 2014 – „Night in Calisia”.

Każdy z nas oglądał film „Bogowie” i słyszał historie o pierwszym przeszczepie serca za sprawą znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Ale mało kto wie, że jego żona Anna, również jej lekarką, tylko że kobieta oddała się pracy naukowej, a nie praktyce lekarskiej. Razem ze swoim zespołem badawczym wprowadziła wiele innowacyjnych metod (na ówczesne czasu) medycznych.

Ostatnią zaprezentowaną postacią jest Wiesława Starska. Jest wybitnym kostiumografem filmowym i teatralnym. Współpracowała przy filmach Andrzeja Wajdy oraz z takimi aktorkami jak Krystyna Janda czy Joanna Trzepiecińska. W swoim dorobku, ma także wiele filmów, przy których współpracowała ze swoim mężem.

Te kobiety łączy wiele, pasja, oddanie i miłość – do swoich mężów i tego co robią.

Bardzo lubię książki biograficzne, a w szczególności te, które są wydane jako wywiad.

Nie jestem może szczególną fanką, męzów tych pań, ale książkę przeczytałam z ogromny zainteresowaniem. Podziwiam takie kobiety, które pomimo ogromnych przeciwności losów, wiecznego braku obecności mężów potrafiły sobie poradzić, wychować dzieci i jeszcze do tego rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jak wiemy czasy, o których mówią kobiety nie były dla nikogo proste. Rzeczywistość powojenna, komuna, wszechobecna bieda, brak towarów pierwszej potrzeby – a one jednak dawały radę. Nie było wtedy telefonów powszechenie dostępnych, tak jak to jest teraz, ani komputerów, a jednak jeśli trzeba było skontakować się z małżonkami, którzy nawet przebywali na innym kontynecie – potrafiły to załatwić. W dzisiejszych czasach, dla nas wydaje się to nie do pomyślenia, żeby nie mieć telefonu czy komputera – bez nich bardzo często się nie ruszamy i nie potrafimy nic załatwić. A tu proszę, dało się? Dało!

Historia tych kobiet pokazuje, że jak się chce coś osiągnąć i coś zrobić to można wiele osiągnąć.

Najbardziej podobała mi się historia Wiesławy Starskiej. Jest to kobieta, która potrafiła zrobić ubrania praktycznie z niczego. Jak trzeba było jakąś część garderoby przygotować tak, żeby wyglądała na starą, spraną i znoszoną – to kobieta potrafiła wymyślić takie rzeczy, żeby wszystko prezentowało się idealnie. Do tego wydaje się niezwykle miła, sympatyczna i pomocna. Nic tylko się zaprzyjaźnić z taką kobietą!

Szczerze, polecam Wam tę pozycję. Jeżeli interesujecie się historią, życiem to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s