14. Rebbeca Stead „Całkiem obcy człowiek”

Tytuł: „Całkiem obcy człowiek”
Autor: Rebecca Stead
Wydawnictwo: Iuvi
Ocena: 6/10

„Myślała o tym, jak trzymał ją za rękę. Wydawało jej się, że nie chce mu się podobać w ten sposób. Bo jeśli on by się jej w ten sposób nie podobał, czy mogliby pozostać przyjaciółmi? Gdyby nie mogli być przyjaciółmi, pomyślała, chyba pękłoby jej serce.”

Jest to opowieść o trójce przyjaciółek – Bridge, Tab i Em. Poznajemy je w momencie, kiedy ich przyjaźń przechodzi jedną z prób.

Historia zaczyna się od momentu, kiedy wspominany jest wypadek Bridge, która wpadła pod samochód. Dziewczynka cudem przeżyła. Teraz jej nieodłącznym elementem wizerunku są kocie uszy. Można uznać, że jest to główna bohaterka, ponieważ najwięcej fabuły dotyczy jej, jej relacji z bratem Jamiem (który założył się ze swoim kumplem o to, że nie przekrączą 10.000 kroków dziennie), jej relacji z Shermem (chłopakiem, który jest jej najlepszym przyjacielem i być może połaczy ich coś więcej? Tego bohaterka jeszcze nie wie) oraz oczywiście jej relacji z przyjaciółkami, z którymi dzieli swoje największe sekrety, przemyślenia – ale czy aby na pewno dziewczyny mówią sobie wszsytko?

Każdy z bohaterów skrywa w sobie jakieś tajemnice, czy wyjdą one na jaw? Czy przyjaźń dziewczyn przetrwa wszystko? Czy pojawią się jakieś tajemnicze postacie w tej książce?

Przeczytajcie, a się dowiecie!


Bardzo długo czytałam tę książkę, nie dlatego, że jest zła, tylko dlatego, że nie umiałam się wkręcić w fabułę. Wydaję mi się, że jestem już trochę za stara na takie historie, ale to nie zmienia faktu, że ksiązką jest dobra, zabawna i bardzo dobrze się ją czyta. Osobom, które mają parę lat mniej niż ja, opowieść na pewno się spodoba od pierwszych stron.

Jako już bardziej dojrzały czytelnik, zwracam uwagę na inne rzeczy zawarte w tej książki. Jest to piękna opowieść o przyjaźni. Tej prawdziwej, która przetrwa wszystkie próby. W tej książce główni bohaterowie to młodzi ludzie, którzy lada moment będą wkraczać w dorosłość. W ich życiu pojawiają się pierwsze miłości, zauroczenia, fałszywe przyjaźnie, zagubienie, głupota. Są to nieodłączne elementy naszego życia. I bohaterowie mimo swojego młodego wieku, bardzo dobrze sobie z nimi radzą.

Każdy z nas powinien mieć takich przyjaciół, na których może zawsze liczyć i z którymi może podzielić się informacjami na każdy temat. Takimi przyjaciółkami są właśnie dziewczyny.

Ukazana jest tutaj przyjaźń damsko-męska pomiędzy Bridge a Shermem. W niektórych naszych relacjach często zapada nieręczna cisza i wtedy czujemy pewien dyskomfort, jednak relacja pomiędzy chłopakiem a dziewczyną w tej książce ukazana jest w taki sposób, że nawet taka sytuacja ma swoje plusy.

Oprócz przyjaźni, pokazana jest tutaj tęsknota – wnuka do dziadka, który założył nową rodzinę. Sherm pisze do swojego dziadka listy, w których zawarte są wszystkie jego przemyślenia i informację co się wydarzyło. Pod koniec każdego listu chłopak pisze ile dni zostało do urodzin dziadka. Chłopak jednak nie wysyła tych listów. Jest w nim ogromny żal do tego co mężczyzna zrobił.

Jak widzicie jest tutaj poruszone wiele problemów, które dotyczą każdego z nas. Nie jest to naciągana historia. Możemy się w niej odnaleźć, dlatego warto przeczytać „Całkiem obcego człowieka”.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU IUVI.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s