13. W kręgu Sułtany, czyli nowa książka Jean Sasson „W kręgu księżniczki”


Tytuł: „
W kręgu księżniczki”
Autor: Jean Sasson
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ocena: 7,5/10

„Dzięki wizycie matki w moim śnie uświadomiłam sobie, że moje życie wcale nie jest takie bezcelowe, a w toczącej się walce wciąż jeszcze mam do odegrania jakąś rolę, chociaż w tym momencie nie wiedziałam, dokąd może mnie to zaprowadzić.”

Jest to historia, która opowiada o życiu arabskiej księżniczki, która wywodzi się królewskiego rodu Saudów – Sułtany. Kobieta prowadzi z pozoru cudowne życie. Ma kochającego męża (co w kulturze muzułmańskiej bardzo rzadko się zdarza), cudowne dzieci, siostry, do tego może pozwolić sobie na wszystko czego pragnie. Jednak jak wszyscy wiemy, w krajach arabskich, szczególnie tak fundamentalnych jak Arabia Saudyjska, kobiety nie mają prawa głosu. Nie mogą też wykonywać niektórych, z naszego punktu widzenia, błahych spraw takich jak prowadzenie samochodu, czy pokazywanie się mężczyznom, którzy nie należą do rodziny lub służby, bez okrycia zasłaniającego twarz. Dla nas takie rzeczy wydają się dziwne, jednak w tych krajach, za rzeczy dla nas normalne, kobietą grożą ogromne konsekwencje.

Nasza bohaterka, próbuje jednak przeciwstawić się tej rzeczywistości. Próbuje uratować chociażby dziewczynki, które są wykorzystywane seksualnie przez jej kuzyna. Próbuje pomóc swojej bratanicy, aby ta nie musiał się wiązać z brutalem, który jest od niej kilkanaście lat starszy.

W tych wszystkich działaniach wspiera ją siostra Sara oraz młodsza córka. Dopiero później, gdy wraz z pozostałymi siostrami są świadkami brutalnej sceny, zawiązują „Krąg Sułtany”.

Jeśli jesteście zainteresowani kulturą, obyczajami krajów arabskich oraz walką o prawa kobiet, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Bardzo lubię książki, które dotyczą kultury arabskiej, dlatego też przyjemnie mi się czytało tą historię.

Główna bohaterka pomimo tego, że ma wszystko czego dusza zapragnie, dręczą ją też problemów przyziemne, a także martwi się o kobiety w swoim kraju. Chciałaby zrobić więcej i więcej, niż może –  a i tak pozwala sobie na wiele i dużo jej „wybryków” uchodzi jej na sucho. 

Książka ta pokazuje ogromną różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w krajach arabskich. Co z tego, że część kobiet może pozwolić sobie na wszystko, jak nikt nie okazuje im miłości i szacunku, i nie liczy się z ich zdaniem. W wielu przypadkach są tylko wykorzystywane do zaspokajania potrzeb przez mężczyzn oraz do rodzenia dzieci. 

Jest to brutalny świat, zdominowany przez mężczyzn. 

Nam wydaje się nie do pomyślenia, że przypadkowy dotyk może wywołać obrzydzenie lub też może spowodować to, że będzie się uważany za gorszego w oczach Allaha. 

Jednak, należy pamiętać, że nie wszyscy mężczyźni przedstawieni w książce są okropni. Wystraczy przytoczyć postać Karima – męza Sułtany oraz Asad – męża Sary. Są przykładnymi małżonkami, ojcami oraz muzułmanami.

Nie należy oceniać wszystkich wyznawców jednakowo, jako terrorystów, brutali i ogólnie rzecz biorąc złych ludzi. Pośród nich są również ludzie dobrzy, szanujący inną osobę – więc nie można wszystkich szufladkować.

Warto przeczytać tę książkę, żeby poszerzyć swój punkt widzenia i poznać jak to wszystko wygląda z punktu widzenia osoby, która żyje w tym świecie.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU ZNAK LITERANOVA.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s