4. O gwiazdach i samotności, czyli „Dzień dobry, północy” Lily Brooks-Dalton

 Tytuł: Dzień dobry, północy
Autor: Lily Brooks-Dalton
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ocena: 7/10

 „Po raz pierwszy dostrzegł zło, jakie wyrządzał, krzywdy, smutek i niechęć, które powodował. Poczuł wstyd i głęboko pod osłoną choroby nazywał go po imieniu.”

Jest to opowieść przedstawiana z punktu widzenia dwójki bohaterów – mężczyzny i kobiety, oddalonych od siebie o kilkaset tysięcy kilometrów.

Mężczyzna – Augustine, od zawsze bada gwiazdy. Jest to największy sens jego życia. Porzucił wszystko na rzecz tej jednej sprawy. Przenosi się od jednej placówki naukowej do drugiej. Poznajemy go w momencie, gdy postanawia zostać w opuszczonej placówce, po ewakuacji pozostałych naukowców. Towarzyszy mu mała, tajemnicza dziewczynka o imieniu Iris, o której nie wie skąd się wzięła.

Mężczyzna wyczuwa, że jego życie dobiega końcowi i w tych ostatnich momentach oddaje się kontemplacji nad swoim życiem. Dokonuje rachunek sumienie – co zrobił, co osiągnął, a czego nie.

Kobieta – Sully, jest astronautką. Znajduje się na statku kosmicznym, który powraca z wyprawy na Ziemię. Wraz z załogą odkrywa, że stracili kontakt z Ziemią. Usilnie próbuje nawiązać kontakt z kimkolwiek znajdującym się na Ziemi, jednak bezskutecznie. W trakcie prac na pojeździe kosmicznym, dokonuje, tak samo jak mężczyzna refleksji nad swoim życiem. Myśli o córce, którą zostawiłam, o byłym mężu, o matce. Zastanawia się co by było, gdyby nie zdecydowała się wziąć udział w wyprawie w nieznane.

Jaki jest związek pomiędzy Sully a Augustinem? Czy kobieta wróci do domu? Czy mężczyzna zakończy swoje życie na opuszczonej placówce? Kim jest tajemniczna Iris?

Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, aby się tego dowiedzieć.

 Na samym początku, muszę się przyznać, że bardzo długo (jak na mnie) czytałam tę książkę. Nie chodzi o to, że nie podobała mi się, ale po prostu nie byłam w nastroju i nie umiałam się skupić na tym co czytam.

Jednakże, historia sama w sobie. jest strzałem w dziesiątkę! Na rynku, gdzie mnóstwo jest historii obyczajowych lub fantastycznych, przyjemną odskocznią było zabrać się za bardziej poważną, skłaniającą do refleksji pozycją.

Jest to opowieść o samotności. Główni bohaterzy, w bardzo ciężkim i trudnym momencie ich życia, skłaniają się refleksji nad swoim życiem i dociera do nich, że pomimo tego iż przebywają wśród ludzi są samotni. Nie są już tego w stanie zmienić, z racji tego w jakim momencie życia przebywają.

Dla mnie, jest to bardzo mądra i pouczająca historia, że w życiu, nie tylko liczy się kariera i własny czubek nosa, ale także rodzina, którą główni bohaterowie porzucili w imię kariery.

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że każdy z nas powinien się z nią zapoznać, ponieważ warto czasem zwrócić uwagę na coś więcej i nie dbać tylko i wyłącznie o własny interes.

Z pewnością, kiedyś powrócę do tej książki.

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s