6. Jak oszukać wszystkich wkoło, czyli “Przekręt” Patryka Pleskota

 Tytuł: “Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-U i III RP”
Autor: Patryk Pleskot
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ocena: 8,5/10

 “Siedem postaci, dziesiątki ról. Jedno pragnienie sławy i pieniędzy.  Chęć wybicia się ponad przeciętną – ale drogą na skróty. I kosztem innych. Dosłownie kosztem.”

Co byście zrobiły, gdyby niezwykle czarujący Jerzy Kalibabka zaproponował Wam spotkanie? A Wy Panowie, nie dalibyście się skusić na spotkanie z Anastazją Potocką?  A gdyby Wam coś dolegało. to zwrócilibyście się z pomocą do Zbyszka Nowaka?

Gdybym spotkała się, z którąś z wyżej wymienionych postaci to nie wiem czy oparałbym się ich urokowi.

Patryk Pleskot zgrabnie opisuje działalność największych kanciarzy XX wieku. Oprócz wyżej wymienionych postaci możemy tutaj zapoznać się z życiorysem Czesława Bojarskiego – niezwykłego geniusza, który potrafił tak sfałszować pieniądze, że kolekcjonerzy więcej za nie dają niż za oryginał. Jest tutaj również Czesław Śliwa, czyli człowiek udający dyplomatę z Austrii. Wcześniej wspominiany, człowiek, którego ręcę leczyły i liczyły – Zbyszek Nowak. Uwodziciele – Jerzy Kalibabka, na podstawie jego życia powstał słynny serial “Tulipan” oraz uwodzicielka polityków – Anastazja Potocka. A także osoby, które było bardzo trudno złapać, czyli Eligiusz Naszkowski i Zdzisław Najmordzki.

Każda z tych osób była inna, każda robiła co innego, jednak połączyła ich chęć do zdobywania pieniędzy, które niestety albo i stety, zdobywali w taki a nie w inny sposób.

Jesteście ciekawi, jak potoczyły się ich losy? Czy dosięgnęła ich ręką sprawiedliwości? Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Muszę przyznać, że jestem miłośniczką książek biograficznych i historycznych.. Uwielbiam poznawać historię osób, które żyły w realnym świecie, dowiadywać się o tym jak wyglądała ich działalność, czego dokonali w życiu, a także poznawać takie informacje dotyczące ich życia prywatnego.

Czytając tę książkę, nie mogłam wyjść z podziwu na temat dokonań głównych bohaterów. Wiem, że nie do końca ich działalność była zgodna z prawem, ale to w jaki sposób to wykonywali i jak długo byli w stanie wodzić za nos władzę, milicję i swoich najbliższych jest dla mnie nie do pojęcia i przez to ich historia wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Książka, jest napisana w niezwykle przejrzysty sposób, przez co bardzo łatwo i przyjemnie się ją czyta. Muszę przyznać, że wydawnictwo Znak Horyzont zrobiło kawał dobrej roboty!

Wracając jednak do treści, to największe wrażenie zrobiła na mnie historia Czesława Bojarskiego. To w jaki sposób fałszował pieniądze, jak zbudował cały sprzęt do tego potrzebny – wbiło mnie w fotel. Trzeba mieć niezwykłe zdolności i wyobraźnię, żeby zrobić w zasadzie cały sprzęt z niczego. I to, że jego podróbki, bardzo trudno było odróżnić od oryginałów – po prostu wow!

Jest to jedna z lepszych książek jakie dane mi było przeczytać i muszę przyznać, że brak mi słów, aby opisać tę książkę. PO PROSTU MUSICIE JĄ PRZECZYTAĆ!!

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU ZNAK HORYZONT.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s