6. Jak oszukać wszystkich wkoło, czyli „Przekręt” Patryka Pleskota

 Tytuł: „Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-U i III RP”
Autor: Patryk Pleskot
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ocena: 8,5/10

 „Siedem postaci, dziesiątki ról. Jedno pragnienie sławy i pieniędzy.  Chęć wybicia się ponad przeciętną – ale drogą na skróty. I kosztem innych. Dosłownie kosztem.”

Co byście zrobiły, gdyby niezwykle czarujący Jerzy Kalibabka zaproponował Wam spotkanie? A Wy Panowie, nie dalibyście się skusić na spotkanie z Anastazją Potocką?  A gdyby Wam coś dolegało. to zwrócilibyście się z pomocą do Zbyszka Nowaka?

Gdybym spotkała się, z którąś z wyżej wymienionych postaci to nie wiem czy oparałbym się ich urokowi.

Patryk Pleskot zgrabnie opisuje działalność największych kanciarzy XX wieku. Oprócz wyżej wymienionych postaci możemy tutaj zapoznać się z życiorysem Czesława Bojarskiego – niezwykłego geniusza, który potrafił tak sfałszować pieniądze, że kolekcjonerzy więcej za nie dają niż za oryginał. Jest tutaj również Czesław Śliwa, czyli człowiek udający dyplomatę z Austrii. Wcześniej wspominiany, człowiek, którego ręcę leczyły i liczyły – Zbyszek Nowak. Uwodziciele – Jerzy Kalibabka, na podstawie jego życia powstał słynny serial „Tulipan” oraz uwodzicielka polityków – Anastazja Potocka. A także osoby, które było bardzo trudno złapać, czyli Eligiusz Naszkowski i Zdzisław Najmordzki.

Każda z tych osób była inna, każda robiła co innego, jednak połączyła ich chęć do zdobywania pieniędzy, które niestety albo i stety, zdobywali w taki a nie w inny sposób.

Jesteście ciekawi, jak potoczyły się ich losy? Czy dosięgnęła ich ręką sprawiedliwości? Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Muszę przyznać, że jestem miłośniczką książek biograficznych i historycznych.. Uwielbiam poznawać historię osób, które żyły w realnym świecie, dowiadywać się o tym jak wyglądała ich działalność, czego dokonali w życiu, a także poznawać takie informacje dotyczące ich życia prywatnego.

Czytając tę książkę, nie mogłam wyjść z podziwu na temat dokonań głównych bohaterów. Wiem, że nie do końca ich działalność była zgodna z prawem, ale to w jaki sposób to wykonywali i jak długo byli w stanie wodzić za nos władzę, milicję i swoich najbliższych jest dla mnie nie do pojęcia i przez to ich historia wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Książka, jest napisana w niezwykle przejrzysty sposób, przez co bardzo łatwo i przyjemnie się ją czyta. Muszę przyznać, że wydawnictwo Znak Horyzont zrobiło kawał dobrej roboty!

Wracając jednak do treści, to największe wrażenie zrobiła na mnie historia Czesława Bojarskiego. To w jaki sposób fałszował pieniądze, jak zbudował cały sprzęt do tego potrzebny – wbiło mnie w fotel. Trzeba mieć niezwykłe zdolności i wyobraźnię, żeby zrobić w zasadzie cały sprzęt z niczego. I to, że jego podróbki, bardzo trudno było odróżnić od oryginałów – po prostu wow!

Jest to jedna z lepszych książek jakie dane mi było przeczytać i muszę przyznać, że brak mi słów, aby opisać tę książkę. PO PROSTU MUSICIE JĄ PRZECZYTAĆ!!

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU ZNAK HORYZONT.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s